Laboratoria Przyszłości - Szkoła Podstawowa nr 25 w Lublinie

Laboratoria przyszłośći

W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła przystąpiła do programu „Laboratoria przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Mnisterstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie szkół w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria sztuka oraz matematyka). Ze względu na ilość uczniów nasza szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 60 000 zł. Dzięki dofinansowaniu zostały zakupione min. drukarka 3D z akcesoriami, skaner i laptop do obsługi druku 3D, Robot edukacyjny GeniBot z akcesoriami + Mini mata – BLACK WEEK, wizualizer, sprzęt audio – video w tym aparat fotograficzny, gimbal, mikrofon, nagłośnienie, oraz potrzebne akcesoria, stacja lutownicza, wyposażenie pracowni technicznej , a także różne zestawy klocków do kreatywnej zabawy.

Zakupione wyposażenie będzie doskonałym narzędziem do rozwijania kreatywności uczniów w świecie nowoczesnych technologii.

Drukarka 3D

Przy pomocy drukarki 3D, w naszej pracowni informatycznej powstały ozdoby choinkowe, które zostały przekazana na Szkolny Kiermasz Ozdób Bożonarodzeniowych z którego dochód przekazany został na rzecz Rady Rodziców naszej szkoły. Drukarka 3D posłużyła również do wykonania ozdób wielkanocnych z przeznaczeniem na Szkolny Kiermasz Wielkanocny.

Uczeń Przyszłości

W ramach projektu „Uczeń przyszłości ” w klasie 8a odbyła się lekcja z mikrokontrolerem. Prowadzący zajęcia pracownik naukowy z Politechniki Lubelskiej pokazał uczniom jak programować to niepozorne urządzenie, które można wykorzystywać w różny sposób np. zaprogramować robota. Nasi uczniowie zdobyli nowe umiejętności w języku programowania.

Klocki konstrukcyjne

Dzięki programowi ,,Laboratoria Przyszłości” doposażona została również szkolna świetlica. Zestawy klocków konstrukcyjnych typu: ,, ,,Mini Waffle” i ,Magformers” służą uczniom do tworzenia przestrzennych konstrukcji według podanego wzoru lub zgodnie z własną inwencją. Jednak największym powodzeniem cieszy się zestaw klocków magnetycznych ,,Jolly Heap Creative” pozwalający uczniom na tworzenie dużych, przestrzennych konstrukcji.

Wykorzystanie tego typu pomocy dydaktycznych pozwala rozwijać uczniom wyobraźnię, kreatywne myślenie, wspomaga ich rozwój psychomotoryczny, koordynację wzrokowo-ruchową, a ponadto służy integracji poprzez wspólne projektowanie i tworzenie.