Akcja "Żonkile" - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 25 w Lublinie

Tag img 23.04.2024, 08:52

Akcja "Żonkile"

19 kwietnia obchodziliśmy 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Data ta upamiętnia największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało jak co roku akcję społeczno-edukacyjną Żonkile,. Nasza szkoła już po raz kolejny również się w nią włączyła. Uczniowie kl. 1-8 na godzinach z wychowawcą robili papierowe żonkile- symbol pamięci o tych wydarzeniach. Ponadto w kl. 4-8 na lekcjach historii zostali zapoznani z historią tego dnia na podstawie materiałów udostępnionych prze z Muzeum Pollin.

Dodatkowo kl. 8 i 7 uczestniczyły 9.04 w lekcji muzealnej na temat propagandy w III Rzeszy, przeprowadzonej przez pracownika Muzeum Pollin. W upamiętnienie tego wydarzenia włączyła się również świetlica szkolna. Wykonane zostały gazetki ścienne, a na zakończenie uczniowie zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu z żonkilami.

Akcją koordynowały p. A. Kuczyńska i p. I. Zaprawa.